Ka

Kaplanlar Hakkında Çeşitli Bilgiler:


* 80 yıl öncesine kadar 9 tür kaplan vardı, şu an bu sayı 6'ya düşmüştür. Geriye kalan kaplan türlerinin de 15 yıl içinde tükeneceği tahmin edilmektedir.

* Amerika'da kafeslerde tutulan kaplan sayısı vahşi doğadaki kaplan sayısından fazladır.

* Avlanan kaplan aile babasıysa önce dişi kaplan ve yavruların doymasını bekler.

* Bali kaplanı sırf nesli tükensin diye bilinerek öldürülüyordu. Çünkü Bali adasının yerli halkı bu kaplanın şeytanın ve afetlerin elçisi olduğuna inanıyordu.

* Beyaz kaplanlar egzotik hayvan ticareti ve avlanma sonucu vahşi doğada bulunan en ender hayvanlardan birisi konumuna düşmüştür. Son elli yıldır vahşi doğada beyaz kaplan görülmemiştir. Yalnızca hayvanat bahçelerinde bulunmaktadırlar.

* Bir kaplan başka bir kaplanın av alanında avlanırsa etini onunla paylaşır.

* Eğer bir kaplan ile göz göze gelirseniz, yaşama şansınız artar. Çünkü kaplanla göz göze gelmeniz demek, kendisini belli ettiği anlamına gelir ve kaplan başka bir av aramaya başlar. Bu yüzden Hintliler kafalarının arkasına yüz şeklinde maskeler takarlar.

* Genelde kaplanlar kurbanlarının boyunlarından ısırarak öldürürler, faka pençe darbesi ile bir ayının kafasını bile kırabilirler.

* Kaplanlar altı metrenin üstünde ileriye doğru zıplayabilirler. Zıpladıklarında beş metre yükseğe kadar da çıkabilirler.

* Kaplanlar avlarını çekmek için diğer hayvanların ses ve çağrılarını taklit edebilmektedirler.

* Kaplanların bacakları o kadar güçlüdür ki, öldüklerinde bile bir süre ayakta kalırlar.

* Kaplanlar, diğer kedigillere göre daha paylaşımcılardır.

* Kaplanlar diğer kedilerden farklı olarak suda yüzmeyi severler, avlanabilmek için nehirleri çok rahat aşarlar.

* Kaplanlar, etoburlar arasında ikinci en büyük beyinli canlılardır. (Birinci sırada kutup ayıları bulunur.)

* Kaplanlar, insanları av olarak görmemektedirler.

* Kaplanlar, kedigillerin en büyüklerindendir. 550 kiloya kadar ulaşan kaplanlar mevcuttur.

* Kaplanlar yalnız yaşayan hayvanlardır.

* Kaplanlar yaşamlarının ilk haftasında tamamen kördürler.

* Kaplanlar yemek ayırmadan her şeyi yerler. Antilop, bufalo, türlü türlü kuşlar, kemirgenler ve hatta timsah bile yiyebilirler. Hatta leopar dahi yedikleri görülmüştür.

* Kaplanların kısa süreli bellekleri son derece gelişmiştir. İnsanoğluna göre bu konuda 30 kat iyidirler. Bu, kaplanların neredeyse her şeyi hatırladıkları anlamına gelmektedir.

* Kaplanların pütürlü dilleri zımpara gibidir, bu dil yapısı et yerken etin ayrışmasına yardımcı olur.

* Kaplanların salyası, mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen antiseptik bir sıvıdır.

Katpatuka:

Kapadokya’nın eski adı. Pers dilinde “güzel atlar ülkesi” anlamına gelir. Kapadokya tarihte Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur.

Kaz Tüyü Yastık Yapımı:

Tüyleri Yolunmuş Bir KazKazlar on haftalık iken tüyleri yolunmaya başlanır ve bu işlem her altı haftada bir tekrarlanır. Tüylerin yolunması sırasında kaçmaya çalışan kazların vücutlarında yaralar oluşur. Bu yaralar kazların canlı canlı dikilmeleri ile sonuçlanır. Kısacası kazların tüylerinin yolunması büyük bir vahşettir. Bu vahşet, insanlar kaz tüyü yastıkta uyumaktan vazgeçtikleri takdirde sona erecektir. Lütfen bu vahşete ortak olmayın, bu ilkelliği sona erdirin. Bu ancak insanların duyarlı olmaları ile mümkün olacaktır!