01.04.2017 / Memba Sularına ‘Ambalaj’ Kilidi

Halka ucuz ve sağlıklı su temin eden belediyeye ait memba suyu satış noktaları dün itibarıyla “ambalajlı olmadıkları” gerekçesiyle kapatıldı. “Jeoloji Mühendisleri Odası” uygulamaya, “Sağlık Bakanlığı ambalajlı su satan şirketlerin koruyucusu ve pazarlayıcısı mıdır?” sözleriyle tepki gösterdi.

İzmir’de yaklaşık 25 yıldır halka ucuz kaynak suyu satan su istasyonları “Sağlık Bakanlığı”nın yeni yönetmeliği nedeniyle kapatıldı. Suyun litresinin 7.5 kuruş olduğu, 25 yıllık istasyonların kapanmasıyla İzmir’in Bornova ve Karşıyaka ilçelerindeki ucuz kaynak suyu hizmeti son buldu. “Sağlık Bakanlığı”nın kaynak sularının el değmeden ambalajlanarak satışa sunulmasını öngören yönetmeliği nedeniyle su satış noktalarının kapatılmasını, “Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi” Başkanı Alim Murathan ile konuştuk.

Şirketler Ucuz Su İstemez

- Su istasyonlarında dağıtılan sular temiz ve kaliteli değil mi?
- Kaliteli. “İzmir Büyükşehir Belediyesi” tarafından hijyen koşulları sağlanıyor. “Büyükşehir Belediyesi”nce, su istasyonlarında her pazartesi günü suların ve istasyonların genel kontrolü ve periyodik bakımı yapılmakta. Salı günleri ise suların analizleri gerçekleştirilerek sonuçlar rapor halinde istasyonlara asılıyor. Ayrıca sular, son teknoloji ürünü olan cihazlardan çift filtre ile arındırılarak en sağlıklı biçimde vatandaşların kullanımına sunuluyor.

- Temiz, sağlıklı, güvenilir ve ucuz su istasyonları neden kapatılıyor?
- Belki inanmayacaksınız ama İzmir halkına güvenilir ve kaliteli suyu ucuz verdiği için kapatılıyor! İzmir halkına kaliteli ve ucuz memba-kaynak suyu hizmeti veren Karşıyaka Gümüşpala, Soğukkuyu, Girne, Bornova ve Bayraklı bölgesinde yer alan 8 memba satış istasyonu 31 Mart tarihi (dün) itibariyle kapanıyor.

- “İzmir Büyükşehir Memba Suyu Satış İstasyonları”ndaki su kaynakları neler?
- Bornova’da su istasyonlarına gelen sular, ilçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan “İkizgöl Mevkisi”nden, volkanik kayaçlardan sağlanıyor. Karşıyaka su istasyonlarındaki sular da Karşıyaka’ya 25 kilometre uzaklıkta bulunan “Yamanlar Karagöl” mevkisinden, “Yamanlar Volkanik Kayaçları”ndan sağlanıyor.

Bakanlık, Şirketlerin Avukatı mı?

- “Sağlık Bakanlığı”nın ilgili yönetmeliğine de gönderme yapılmış. Güvenilir bulmuyor mu?
- Bakanlığa şunu sormak isteriz: 2005 yılında çıkarılan yönetmelikte neden hijyen koşulları sağlanmış olsa dahi yani temiz, sağlıklı ve güvenilir kaynak sularının su istasyonlarında ucuz olarak halka satışı yasaklanmakta ve suyun ambalajlı olarak satılması istenmektedir? “Sağlık Bakanlığı” ambalajlı su satan şirketlerin hamisi, avukatı, koruyucusu ve pazarlayıcısı mıdır? İzmir’in ve ülkemizin doğal kaynak suları ulusal ve uluslararası ambalajlı su şirketlerinin kar hırsına kurban ediliyor. “İzmir Büyükşehir Belediyesi”ne, halka açık su istasyonlarında güvenilir ve kaliteli su sağlansa dahi “Bu suyu çeşmelerden ucuz olarak değil, ancak ambalajlayarak, yani piyasalaştırarak, pahalı hale getirerek satabilirsiniz” deniyor. Şişelenmiş suları ancak parası olanlar alabilir, bu bağlamda da ambalajlı su, herkesin yeterli ve kaliteli suya erişiminin önünde engeldir.

Aydınlık Gazetesi - 01.04.2017, Cumartesi (Hayati Özcan)

Facebookta Paylaş