30.07.2021 / Marmaris Yangınında Son Durum! Alevler Yine Yükseldi, Çalışmalar Sürüyor


Muğla’nın “Marmaris İlçesi”ndeki orman yangınını söndürme çalışmalarına havanın kararmasıyla karadan devam ediliyor. Yangına çok sayıda ekip müdahale ederken rüzgarın da etkisiyle yayılarak “İçmeler”, “Turunç”, “Osmaniye”, “Bayır”, “Çiftlik”, “Turgut”, “Hisarönü” ile “Orhaniye” mahallelerinde etkili oldu. Gelen son dakika bilgisine göre “Marmaris-Datça Yolu Yeşilbelde Mevkii”nde karayolu ulaşıma kapatıldı.
Yangında Yaralanan Bir Küçükbaş
“Armutalan Mahallesi Şirinyer Mevkisi”ndeki ormanlık alanda dün çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak “İçmeler”, “Turunç”, “Osmaniye”, “Bayır”, “Çiftlik”, “Turgut”, “Hisarönü” ile “Orhaniye” mahallelerinde etkili oldu.

Yangına havadan 9 helikopter, 2 uçak, karadan ise çok sayıda arazöz, yangın söndürme işçisi, İstanbul, İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Eskişehir'den gelen itfaiye ekipleriyle müdahale edildi.

Karayolu Ulaşıma Kapatıldı

Gelen son dakika bilgisine göre, “Marmaris-Datça Yolu Yeşilbelde Mevkii”nde karayolu ulaşıma kapatıldı.

Bazı Ev ve Villalar

Bölgede ormanlık alana yakın noktalarda bulunan ev ve villalar ekipler tarafından tedbir amacıyla boşaltıldı. Bazı vatandaşlar hayvanlarını yangın bölgesinden uzaklaştırmaya çalıştı.

Havanın kararmasıyla hava araçlarıyla müdahaleye ara verildi, çalışmalara karadan devam ediliyor.

Vatandaşlar Alevlerden Kaçan Yaralı Hayvanları Veterinerlere Yetiştiriyor

Öte yandan Marmaris’e bağlı “Asparan Mevkisi”nde devam eden orman yangınına gün boyunca havadan ve karadan yoğun bir şekilde müdahale edildi. Bölgedeki çalışmalar ve yanan alanlar drone ile de havadan görüntülendi.

Söndürme çalışmalarında mücadele eden ekiplere, vatandaşlar da destek oldu. Bazı bölge sakinleri orman ekiplerinin su ve gıda ihtiyaçlarını karşılarken, bazıları da alevlerden kaçabilen hayvanlara ilk müdahalelerini yapıp veterinerlere yetiştiriyor.

Osmaniye Mahallesi’nde Zarar Büyük

Muğla’nın “Marmaris İlçesi”nde havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü orman yangınından en çok etkilenen mahallelerden biri “Osmaniye” oldu. “Osmaniye”de 25 hane, 45 ahır kullanılamaz hael gelirken, 600 arı kovanı zarar gördü, 75 küçükbaş hayvan öldü.

Yangında evi, arı kovanları zarar gören mahalle sakinlerinden 3 çocuk annesi Songül Şahin (44), “Yetkililerin buraya gelip halimizi görmesini istiyorum. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Çocuklarım ile alevlerden kendimi kurtardığıma şükrediyorum” diyerek gözyaşı döktü.

Songül Şahin’in eşi Mustafa Şahin ise, “Afyonkarahisar’da arı kovanlarımın başında beklerken yangın haberini aldık. Zaman kaybetmeden Osmaniye’ye geldik. Sadece 5 keçi ile 2 ineğimiz kurtuldu. Evimiz, ahırımız, yiyeceğimiz ve samanımızı kaybettik. Şebeke suyumuz ve elektriğimiz de kesildi” dedi.

“22 Küçükbaşım Öldü”

Mahalle halkından Ramazan Şahin (61) ise, “Alevler Osmaniye’ye yaklaşınca buradan ayrıldık. Sabah tekrar evime döndüğümde 22 küçükbaş hayvanımın öldüğünü gördüm. Bu yaşıma kadar Marmaris’te böyle bir orman yangını görmedim. Yangının sabotaj olduğunu düşünüyorum. Bir anda her yere yayılması bana düşündürücü geliyor. Arıcılık ile geçimimizi sağlıyoruz. Ağaçlarımız zarar gördü. Şimdi onu düşünüyoruz. Keçilerimin içerisinde bir oğlağım kurtuldu. Yangında gözleri zarar gördüğü için kasaba kestireceğim” dedi.

Hürriyet Gazetesi - 30.07.2021, Cuma