27.07.2020 / Öldürülen Nero’nun Sahibi Konuştu! Kim Evine 15 Metre Mesafede Silahla Gezer


İstanbul Sarıyer’de lüks bir villanın önünde yaşayan Alman kurdu “Nero” iki gün önce silahla vurularak öldürüldü. “Nero”yu öldüren kişi köpeğin eşini dizinden ısırdığını iddia etti. Güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıkınca, büyük tepki çekti.
Nero
“Nero”yu öldüren kişi köpeğin eşini dizinden ısırdığını iddia etti. Güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıkınca, büyük tepki çekti. “Nero”nun sahibi ilk kez “CNN Türk” ekibinden Kaan Temeltaş ve Mehmet Bulut’a konuştu.

“Nero” yaklaşık 4.5 yıldır Can ve Deniz Özula ailesiyle birlikte yaşıyordu. Sokaktan sahiplenilen köpeğin sağlık durumu iyi değildi.

Özula ailesi “Nero” için büyük emek sarf etti. Can Özula “Nero” için “Bizim köpeğimiz burada kedilerle beraber yaşıyordu. Bizim oturduğumuz semtteki bütün esnaflar bile bizim köpeğimizi tanır. Sabah işe gelirken aldıkları poğaçayı paylaşırlardı” dedi.

“Nero” öldürüldüğünde Özula ailesi tatildeydi. Haberi duyar duymaz İstanbul’a geldiler. Ve can dostlarının öldürüldüğü gerçeğiyle karşı karşıya kaldılar.

Deniz Özula “Pamuklara sarıp bakıyordum. Ona özel bir taş yaptırttım kendi işlemesi olan hiç boynumdan çıkartmıyordum” ifadeleriyle “Nero”ya olan sevgisini anlattı.

“Nero”yu öldüren A.E ilk başta savunma olarak “Eşimin dizini ısırdı” dedi. Ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntülerinde “Nero”nun saldırgan tavırlar sergilemediği ortaya çıktı. Köpeğin veterineri Şükrü Çobanoğlu “Kuyruk sallama olayı köpeklerde mutluluk belirtisidir, karşıya iyi bir mesajdır, pozitif bir şeydir bu. Nitekim vurulmadan 10 saniye önce kendisine zarar verecek insanın önünden kuyruk sallayarak geçiyor. O yüzden psikolojik açıdan ‘Nero’ son derece sakin” ifadelerini kullandı.

Can Özula köpeğini öldüren kişiyle daha önceden bir tartışma yaşamadıklarını aktardı.

Alman kurdu “Nero”nun öldürüldüğü görüntüler gerek sosyal medyada gerekse mahallede büyük tepki çekti.

Özula ailesi bunun üzerine yasal süreç başlattı. Can Özula olayla ilgili “Kim oturduğu evin 15-20 metre mesafesinde belinde silahla gezer?” ifadelerinde bulundu.

“Kendi Hayatımız İçin de Endişemiz Sürmektedir”

İddiaya göre, önceki gün “Sarıyer Yeniköy Mahallesi”nde Deniz ve Can Özula çiftinin köpekleri “Nero”, Ş.E’yi diz kapağından ısırdı. Eşini köpeğin ısırması iddiası üzerine Alp Erkin komşusunun köpeği “Nero”yu silahla vurarak öldürdü. Gözaltına alınan Alp Erkin polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Olay üzerine açıklama yapan Özula Çifti hukuki mücadele başlattıklarını belirtti.

“Hızlı ve Soğukkanlı Şekilde İki El Ateş Etmiştir”

Deniz Özula, kendi hayatlarından da endişe ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Olay günü eşim ve ben şehir dışındaydık. Bu nedenle köpeklerimizi yıllardır yaptığımız gibi aile dostlarımız olan Özdemir ailesine emanet etmiştik. Alp Erkin ve eşi Ş.E köpeklerimizi yürüyüşe çıkaran Beyhan Özdemir’e ve kızı Hilal Özdemir’e mesnetsiz hakaretler etmiş ve şiddet göstermişlerdir. Bugüne dek köpeklerimizden herhangi birisinin hiç kimseye zarar verdiği olmamıştır. Bu aileye de hiçbirisinin en ufak bir zararı olmamıştır. Anne kız kendilerinin öfkesine aynı dilde yanıt vermeyince Alp Erkin ve Ş.E iyice hiddetlenmiş, adeta köpeklerimizin yürüyüşten geri getirilmelerini araba içinde ve evimizin önünde volta atarak beklemişlerdir. Nero, aile dostumuz Hilal Özdemir ile yürüyüşten döndüğünde ise Ş.E. küçük oğluyla arabadan inmiş, öncelikle olacakları kucağında çocukla izlemeye koyulmuştur. O sırada Alp Erkin, Hilal Özdemir’e küfürler ederek üzerine yürümüş, onu ‘Şu an seni gebertmek istiyorum, seni mahvetmek istiyorum’ diyerek tehdit etmiştir. Bunun üzerine Hilal kendisini ve ‘Nero’yu korumak için evimizin bahçesine sığınmış ancak bu cani aile için bu yeterli olmamıştır. Kamera kayıtlarında da açıkça görüldüğü üzere, Ş.E. küçücük çocuğunu işlek caddede yere bırakıp koşarak Hilal’e saldırmak üzere evimizin bahçe kapısını zorlamıştır. Bu sırada içeri açılan bahçe kapımızla oğlumuz ‘Nero’ya defalarca vurmuştur. Bununla yetinmeyip evini koruyan oğlumuzun tüylerini koparacak şekilde yerlerde çekiştirince artık ‘Nero’ kendi evinin bahçesini ve Hilal’i süren hayati tehditlerden koruma amacıyla hamle yapmak zorunda kalmıştır. Bu esnada zaten silahı belinde hazır olan Alp Erkin, Nero’ya son derece hızlı ve soğukkanlı şekilde iki el ateş etmiştir. ‘Nero’nun doğrudan boynuna ve onu öldürmek amacıyla ateş ettiği son derece nettir. Bu olay tasarlayarak yapılmıştır. ‘Nero’ bu haksızlığı asla hak etmemiştir. ‘Nero’nun kendisini, evini ve yanında şiddet gören bir kişiyi savunmak zorunda bırakıldığı çok nettir. Zira işlenen suç sadece oğlumuza değil aynı zamanda aile dostumuz Hilal’e, annesine ve hanemize karşı da işlenmiştir. Bu aile hakkında uzaklaştırma kararı gibi güvenlik tedbirleri başvuruları avukatımız tarafından takip edilmektedir. Bu denli soğukkanlı şekilde silah kullanan bir caninin bu kadar yakınımızda yaşamasından ötürü kendi hayatımız için de endişemiz sürmektedir.”

“Nero Patili Bir Kahramandır”

Avukat Didem Denker ise, “Nero”nun evini ve onu gezdiren Hilal Özdemir’i korumaya çalıştığını belirterek, “Nero’nun yaptığı tek şey aslında Hilal’i korumak. Bugün burada maalesef sürekli haberlerde gördüğümüz kadın şiddetini konuşuyor olabilirdik. Bu olay ‘köpek ısırdı, adam vurdu’ olayı değildir. Bu olay aslında Hilal’in hayatını kurtarmak için kendisini öne atarak kendisinin ölümüyle sonuçlanmasını sağlamaktır. Aslen ‘Nero’ patili bir kahramandır. ‘Nero’ olmasaydı belinde bu kadar kolay silah taşıyan, bu kadar soğukkanlı köpek öldüren bir insanın insan da öldürebileceğini bir avukat olarak benim değil, belki psikiyatri uzmanlarının söylemesi daha doğru olur ama burada yaşanan şiddet insana da gösterilebilirdi. ‘Nero’ olmasaydı bence biz burada Hilal’in ölümünü konuşuyor olacaktık” diye konuştu.

7 Yıl Önce de Başka Bir Köpeğe Araba İle Çarpmış

Can ve Deniz Özula çiftinin üst komşusu Zafer Önal, aynı kişinin 7 yıl önce de kendi köpeğine araba ile çarptığını söyledi. Köpeğinin öldüğünü dile getiren Önal, “7 sene önce benim burada iki köpeğim vardı. Bir tanesini kapının önünde vurdu. Terastan duydum araba sesini. Aşağı indiğimde köpeğim caddede yatıyordu. Köpeğimle ilgilenirken kim yaptı diye bakınca bu adamı gördüm. İsmini bile artık anmak istemiyorum. Arabasını evinin önüne gayet sakin bir biçimde park etti. Oğluyla beraber arabadan çıkıp beni seyrettiler ve bana güldüklerini gördüm. Köpeğimi veterinere götürdüm. Maalesef o akşam öldü. Ben herkesin başına gelir diye düşünüp bekledim. 3 gün sonra dışarıda görünce söyledim. Özür dilemedi. ‘Öldüyse öldü’ dedi. Bunun üzerine kendisiyle ilişkimi kestim” şeklinde konuştu.

Milliyet Gazetesi - 27.07.2020, Pazartesi

Facebookta Paylaş