17.03.2020 / Antalya’da Kar Yağışı Altındayken Görüntülendiler


Kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan ve aç kalan dağ keçileri doğaya bırakılan yoncalar ile yaşama tutundu. Dağ keçilerinin kar altında yoncayla beslendiği anlar, fotokapanlar tarafından görüntülendi.
Karda Görüntülendiler
Antalya’da özellikle rakımı yüksek bölgelerde etkisini sürdüren kar yağışı yaban hayatı etkiliyor. Yaban keçilerinin yardımına “Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü” yetişti. “Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü” olarak özellikle kışın ağır geçtiği aylarda “Yaban Hayatı Kış Yemleme Faaliyeti” kapsamında yaban keçileri için yonca bırakılıyor. Yaban hayvanlarının türüne ve besin ihtiyacına göre temin edilen yonca, saman, sebze, meyve, arpa, buğday gibi yemler ağır geçen kış şartlarında yaban hayvanlarının popülasyonlarının yoğun olduğu bölgelerde veriliyor.

Bu kapsamda “6. Bölge Müdürlüğü”nce de Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Burdur, Isparta ve Antalya illerinde özellikle büyük memeli yaban hayvanları başta olmak üzere yemleme çalışması yapıldı. Yemleme yapılan bölgelere yerleştirilen fotokapanlara dağ keçilerinin o anları yansıdı. Dağ keçileri bırakılan yoncaları yiyerek aç kalmaktan kurtuldu. Dağ keçilerinin bırakılan yoncaları yemesi de fotokapanlara yansıdı.

Cumhuriyet Gazetesi - 17.03.2020, Salı

Facebookta Paylaş