11.01.2018 / Üniversitede Köpeklerin Aniden Kaybolması Üzerine Hayvanseverler Harekete Geçti


“Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği” “Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi” yerleşkesinde 6 köpeğin aniden kaybolmasına tepki gösterdi.
Hayvanlar Nerede?
Kentte, “Atatürk Alanı”nda bir araya gelen “Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği” üyesi çok sayıda kişi, “KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi” yerleşkesinde bir süre önce 6 köpeğin kaybolmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Ellerinde “Kampus atmadı, belediye almadı peki neredeler?”, “İnsanlık öldü hayvanları koruyalım” ve “Hocam eğitim şart” şeklinde yazılı döviz taşıyan grup yüzlerine köpek maskeleri de takarak kaybolan bahse konu köpeklerin akıbetlerine dikkat çekti.

“Köpekler Öldü mü, Zehirlendiler mi?”

Grup adına bir konuşma yapan “TRAHAYKO Derneği” Başkan Yardımcısı Efsun İsgent, aniden kaybolan köpeklerin durumunun meçhul olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Fatih Eğitim Fakültesi’nde son günlerde üzücü bir olay yaşanmıştır. 6 köpek bir gece aniden yok olmuştur. Bu yok olmanın içeriği de sonucu da meçhuldür. İlgililerden tatmin edici ve tutarlı bir cevap alınmadığı için bu köpeklerin sadece toplandığı mı yoksa zehirlendiği mi ucu her türlü yoruma açık bir soru olarak durmaktadır. ‘Akçaabat’ ve ‘Trabzon Belediyeleri’ne bağlı barınaklarda yapılan bütün araştırmalara rağmen bu köpeklerin izine rastlanmamıştır. O halde bu köpekler nerededir? Yasanın gerektirdiği gibi veteriner ya da uzman kararına ve kontrolü başvurulmaksızın, keyfi bir şekilde toplanan hayvanlar öldürülmüş ya da ölüme terk mi edilmiştir?”

“Çözüm Öldürmek Değildir”

Kaybolan köpeklerle ilgili hukuki mücadelenin de başlatılacağına işaret eden İsgent konunun takipçisi olacaklarını vurgularken şöyle konuştu:

“Fatih Eğitim Fakültesi’nde geniş yerleşke alanına yayılmış, yaşam savaşı veren köpeklerin kontrol altında tutulması için çözüm toplamak ya da öldürmek değildir. Saldırma ve yaralama ihtimali olan köpeklere uzman tanımlaması ve yasal çerçeve içinde müdahale edilebilir. Aksi takdirde yasal dayanaktan yoksun operasyonlar, öncü olması gereken fakültenin imajına zarar verecektir.”

Aydınlık Gazetesi - 11.01.2018, Perşembe

Facebookta Paylaş