01.09.2012 / Atatürk Orman Çiftliği için İmza Kampanyası


Bildiğiniz üzere, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Orman Çiftliği” adıyla kurduğu ve 1937 yılında “Türkiye Cumhuriyeti”ne vasiyet mektubuyla emanet ettiği çiftlik arazisi, yıllardır tahribat altındadır. Ankara’nın temiz hava koridoru olan “Atatürk Orman Çiftliği” üzerinde şimdi de “Başbakanlık Binası” yapılması planlanmaktadır.

 

Halen doğal ve tarihi sit özelliklerini içinde barındıran, hem ülke açısından hem de kentsel tarım konusundaki dünyadaki ender örneklerden olmasından kaynaklı “Atatürk Orman Çiftliği”nde “Başbakanlık Binası”nın yapılması planlama kriterleri açısından onarılmaz hasarlar açacaktır. Böylesi bir durumda güvenlik gerekçesi ile “Atatürk Orman Çiftliği” halka kapatılmış olacaktır.

 

“Atatürk Orman Çiftliği” taşıdığı tarihsel, fiziksel ve kültürel değerleri ile hepimizindir. Halka emanet edilmiş ve bu denli önem taşıyan “Atatürk Orman Çiftliği” “kültürel peyzaj” alanı olarak sadece Ankara için değil ülke ve dünya mirası açısından önemlidir. “Atatürk Orman Çiftliği” alanının korunması Ankara, Türkiye ve Dünya için bir değerdir.

 

Emekle büyütülmüş bir değer olan, ormanla temiz hava koridoru oluşturan, nefes almamıza olanak sağlayan “Atatürk Orman Çiftliği”ne sahip çıkmak için “Şubemiz” (Ankara Mimarlar Odası) tarafından “Cumhurbaşkanı”na iletilmek üzere imza kampanyası başlatılmıştır.

 

“Atatürk Orman Çiftliği” Yok Edilemez!

 

“Atatürk Orman Çiftliği” için bir imza da sen ver.

 

İmza kampanyasına katılmak için: http://www.mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=4681

 

01.09.2012 tarihinde elektronik posta kutuma gelen bir iletiden alınmıştır!

Facebookta Paylaş